SADRŽAJ:
1. UVOD
"Tehnologija plastiÄnog deformisanja metala (TPD) zauzima istaknuto mesto u okviru svih tehnologija proizvodnog mašinstva. Ovom tehnologijom dobijaju se polufabrikati i gotovi delovi razliÄitih oblika i dimenzija, od razliÄitih metalnih materijala, razliÄitih taÄnosti i kvaliteta obrade. Zahvaljujući komparativnim prednostima, primena TPD je u permanentnom porastu, što se može ilustrovati nizom primera. Prema relevantnim podacima, više od 80% svih metalnih materijala u ranijoj ili kasnijoj fazi obrade biva obraÄ‘eno nekom od tehnologija plastiÄnog deformisanja: valjanjem, kovanjem, dubokim izvlaÄenjem i dr. Svaka treća mašina u pogonima proizvodnog mašinstva jeste mašina za plastiÄno deformisanje.......";
1.1. Osnovne karakteristike i znaÄaj tehnologije plastiÄnog deformisanja
1.2. Klasifikacija TPD
1.3. Primena informacionih tehnologija u TPD
2. TEORETSKE OSNOVE TEHNOLOGIJE PLASTIÄŒNOG DEFORMISANJA
"PlastiÄna deformacija materijala odvija se pod dejstvom spoljašnjeg opterećenja koje izaziva odgovarajuće unutrašnje napone i promenu oblika polaznog materijala, odnosno trajne deformacije. Ukupna deformacija je rezultat deformacije svakog pojedinaÄnog kristalnog zrna materijala, Äije deformacije u principu ne moraju biti identiÄne. Deformacija po zapremini obratka obiÄno nije homogena, tj. stepen deformacije u pojedinim taÄkama može biti veoma razliÄit, što zavisi od vrste tehnološke operacije, geometrijskih faktora alata i pripremka, kontaktnog trenja itd. Pri obradi deformisanjem ne smeju se prekoraÄiti vrednosti graniÄnih iznosa deformacije, jer se u protivnom razara materijal. TakoÄ‘e se ne smeju prekoraÄiti graniÄne vrednosti kontaktnih napona jer se može razoriti alat. Radi toga, za svaku tehnološku metodu izvodi se proraÄun komponenti napona i deformacija, zatim proraÄun ukupnog opterećenja (deformacione sile) i deformacionog rada. Ovi parametri potrebni su za pravilno dimenzionisanje elemenata alata i izbor odgovarajućih mašina...."
2.1. Krive teÄenja
2.1.1. Pojam i definicija
2.1.2. Metode odreÄ‘ivanja krive teÄenja
2.2 Deformabilnost materijala
2.2.1. Definicija, uticajni faktori
2.2.2. Parametri plastiÄnosti
2.2.3. Dijagram graniÄne deformabilnosti pri zapreminskom deformisanju
2.3. Kontaktno trenje
2.3.1. Vrste trenja
2.3.2. Sredstva za podmazivanje
2.3.3. Koeficijent trenja, faktor trenja
3. SABIJANJE VALJKA
"Sabijanje valjka predstavlja elementarnu operaciju zapreminskog oblikovanja koja se vrlo Äesto pojavljuje kao samostalna operacija ili operacija predoblikovanja pri izradi složenih delova. Sabijanje valjka (slika 3.1) izvodi se kao: a) slobodno sabijanje, b) sabijanje u kalupu..."
3.1. Slobodno sabijanje valjka ravnim ploÄama...
3.2. Sabijanje valjka u kalupu
3.3. Alati za sabijanje
3.4. Mašine za sabijanje
3.5. Ilustracija primene operacija sabijanja
4. ISTISKIVANJE
"Istiskivanje je proces pri kojem se materijal, pod dejstvom opterećenja, dovodi u plastiÄno stanje i primorava da istiÄe kroz predviÄ‘ene otvore u alatu..."
4.1. Definicija, podela i osnovne karakteristike
4.2. Materijali za hladno istiskivanje
4.3. Projektovanje tehnologije hladnog istiskivanja
4.4. Alati i mašine
4.5. Mašine za hladno istiskivanje
4.6. Polutoplo istiskivanje
4.7. Toplo istiskivanje profila, šipki i cevi
4.8. Ilustracija primene tehnologije istiskivanja
5. HLADNO UTISKIVANJE
"Hladno utiskivanje je proces zapreminskog deformisanja kod ko¬ga se žig sa malom brzinom utiskuje u pripremak na odredjenu dubinu. Žig je od specijalnog Äelika i ima veliku tvrdoću a pripremak je od alat¬nog Äelika i meko je žaren. Postupak hladnog utiskivanja izvodi se na specijalnim hidrauliÄnim presama. Ova tehnologija koristi se za izradu gravure u alatima za zapreminsko deformisanje i dr...."
5.1. Alati za hladno utiskivanje
5.2. Osnovne karakteristike presa za hladno utiskivanje
6. KOVANJE
"Kovanje je plastiÄno deformisanje metala izmeÄ‘u dva meÄ‘usobno pokretna dela alata, pri Äemu se materijal izlaže pritisnim i zateznim naponima, i to impulsnim (udarnim) putem. Kovanje je jedna od najstarijih obrada metala a izvodi se na toplo...."
6.1. Definicija, vrste, opšte karakteristike
6.2. Konstrukcija otkovka
6.3. Tolerancije otkovaka
6.4. Alati za kovanje
6.5. Osnovne smernice pri projektovanju procesa kovanja
6.6. Mašine za kovanje
6.7. Ilustracija primene kovanja, specijalni postupci
6.8. Precizno kovanje
7. VALJANJE
"Izrada mašinskih delova valjanjem široko je rasprostranjena u proizvodnji razliÄitih, najÄešÄ‡e, ugradbeno gotovih delova. Ovom tehnologijom izraÄ‘uju se navoji (slika 7.1 i 7.2), zupÄanici (slika 7.3), ožljebljena vratila, prstenovi i drugi složeni priizvodi. Ova tehnologija detaljnije prikazana u knjizi [5], a u u ovom poglavlju prikazani su postupci valjanja koji se koriste za dobijanje gotovih mašinskih delova. Posebno se razmatraju metode valjanja navoja koje su pretežno zastupljenje u proizvodnji vijÄane robe, metode izrade nazubljenih i ožljebljenih elemenata valjanjem i metode valjanja prstenastih profila..."
7.1. Primena valjanja na izradu mašinskih delova
7.1.1. Valjanje navoja
7.1.2. Valjanje ozubljenih i nažljebljenih elemenata
7.1.3. Valjanje prstenastih elemenata
7.1.4. Hladno valjanje prstenova
8. NET SHAPE FORMING TEHNOLOGIJA
"Net shape forming (NSF) obuhvata grupu metoda obrade deformisanjem kojima se dobijaju delovi spremni za ugradnju, bez potrebe za naknadnom obradom funkcionalnih površina. NSF se primenjuje, pre svega, u domenu zapreminske obrade...."
9. MIKRODEFORMISANJE
"Mikrodeformisanje je proces plastiÄnog deformisanja metala pri kojem se dobija obradak Äije su maksimalne dimenzije reda veliÄine ≤0,1mm ...."